mały przewodnik dla początkujących piekarzy

Udostępnij ten wpis:
[wg Görana Söderina, George’a Strachala i własnego doświadczenia]
zdjęcia zawarte w artykule są wyszukane w Internecie. autorzy większości z nich nie są znani. jeśli to Twoje zdjęcie - zgłoś się, a umieszczę o tym informację.

 


____FEDRQQQRQ


Rodzaj mąki ma ogromne znaczenie podczas pieczenia. W zależności od oczyszczenia ziarna, stopnia przemiału, pochodzenia czy stopnia wilgotności zmieniają się nie tylko proporcje pozostałych składników, ale także długość i temperatura pieczenia a także – a może przede wszystkim – efekt końcowy.

Oczyszczenie ziaren

Mąka, w zależności o stopnia oczyszczenia ziaren, może być pełnoziarnista lub oczyszczona – biała.


Jak sama nazwa wskazuje, pełnoziarnista zawiera pełne ziarno, co oznacza, iż do przemiału pozostawiono wszystkie jego elementy: bielmo, zarodek i otręby. Bielmo jest bazą kaloryczną bez wartości odżywczych, gdyż te znajdują się w zarodku. To dzięki niemu ziarno może się rozwinąć. Otręby z kolei są czymś w rodzaju osłony zewnętrznej – zawiera witaminy z grupy B i błonnik. Ponieważ zarówno zarodek jak i otręby mają różne kolory – mąka z pełnego przemiału to zestaw wielu odcieni brązu.


Mąka oczyszczona to ta, która składa się wyłącznie z bielma, a co za tym idzie – jest jedynie nośnikiem kalorii bez wartości odżywczych. Jest jednocześnie lżejsza, więc idealnie nadaje się do wypieków, które z natury mają być puszyste i lekkie.


Jaki na wypieki ma wpływ mąka pełnoziarnista a jaki oczyszczona?


Mąka pełnoziarnista jest mąką cięższą a z powodu zawartości zmielonych otrębów, które znane są ze swoich nieprawdopodobnych możliwości wchłaniania płynów. Oznacza to, iż do wypieku z tą mąką potrzebna będzie podwójna ilość płynów w porównaniu z takim samym wypiekiem z mąką oczyszczoną.




  • Warto też wziąć pod uwagę ilość drożdży lub zakwasu – ta mąka, jako cięższa będzie wymagała większej „siły” wzrostu, by ją dźwignąć – by pieczywo wyrosło.

  • Nie należy też zapominać o specyficznym efekcie końcowym: chleb będzie wilgotniejszy i bardziej zbity, a ciemny kolor mąki sprawi, iż pieczywo również będzie ciemniejsze i w dodatku bardzo sycące.

  • Z powodu większej wilgotności (spowodowanej większą ilością płynu w cieście), wymaga dłuższego czasu pieczenia.

  • Brak wystarczającej ilości płynów, drożdży czy zakwasu, nieodpowiednia temperatura czy czas pieczenia często doprowadza do zapadnięcia się wypieku i powstania zakalca.


Mąka oczyszczona, biała jest jasna i lekka – łatwo ją rozdmuchać.




  • Nie ma takiej pojemności, więc wystarcza jej mniejsza ilość płynów, a z powodu tej lekkości nie trzeba dodawać dużej ilości drożdży czy zakwasu.

  • Niewątpliwie z mąką dużo łatwiej się pracuje i trudniej tu o zakalec. Wypieki są lżejsze, puszyste i jasne.

  • Często ich jasny środek przypomina przez wielu tak uwielbiają „watę”.

  • Pieczywo na tej mące nie jest sycące, zawiera głównie węglowodany, co powoduje szybki wzrost cukru we krwi i równie szybki jego spadek.


Stopień przemiału mąki – typ

Stopień przemiału mąki określa zawartość składników odżywczych w mące. Im wyższy, tym mniej wartościowa i tym samym jaśniejsza mąka.

Mąki nie dzielimy jedynie na dwa skrajne rodzaje opisane w pierwszym punkcie. Te ”pośrednie” nazywane są typami. Im wyższy typ, tym niższy stopień przemiału, a to oznacza mąkę z większą ilością wartościowych składników. Niższy typ daj nam mąkę jaśniejszą i lżejszą, lecz automatycznie pozbawioną wszystkiego, co najlepsze w ziarnie.

Należy pamiętać, że do mąki o niskim stopniu przemiału należy dodać mąkę z większą ilością glutenu (o niższym typie) i tłuszcz, by chleb się nie kruszył.

Rodzaj mąki

To najpopularniejsze rozróżnienie oparte na pochodzeniu mąki, czyli gatunku ziarna. Najpopularniejsza jest mąka pszenna. Łatwo dostępna jest również mąka żytnia. Trudniej o mąkę jęczmienną, owsianą czy kukurydzianą. W sprzedaży jest też mąka ziemniaczana, której jednak stosunkowo rzadko używa się do wypieków. Natomiast dobrym dodatkiem do pieczywa będzie mąka orzechowa, migdałowa, z pestek dyni czy kasztanowa lecz są one dostępne głównie w sklepach z żywnością ekologiczną.

Różnie ziarna/ inne źródła mąki/ oferują różne właściwości i różnią się – co jest najistotniejsze dla pieczenia – zawartością glutenu.

Najważniejszym zadaniem glutenu (czyli białka, gluteina i gliadyna) w mące jest zatrzymania w dwutlenku węgla, który tworzy się podczas fermentacji (a ta zachodzi dzięki drożdżom, zakwasowi czy innym środkom spulchniającym). Dzięki temu gazowi ciasto rośnie – rozpycha się. Jeśli w mące jest dużo glutenu, łatwo zatrzymuje on dwutlenek węgla, przez co ciasto szybko i łatwo rośnie. W efekcie można zobaczyć w upieczonym chlebie pęcherzyki powietrza.

1. Mąka pszenna jest najczęściej używana w wypiekach, gdyż zawiera najwięcej glutenu. Wyróżniamy pięć typów:

  • Mąka krupczatka (typ 500) – ma niską zawartość białka, więc idealnie nadaje się o wypieków, lecz nie do pieczenia chleba, gdyż ten powinien mieć nieco bardziej zbitą strukturę.

  • Mąka chlebowa (typ 750) – zawiera zarówno dużo białka jak i glutenu, dlatego najbardziej nadaje się do wypieku chleba, stąd też nazwa.

  • Mąka graham (typ 1850) – niski poziom przemiału gwarantuje zawartość wartości odżywczych – zawiera dużo błonnika.

  • Mąka orkiszowa – powstaje z innego rodzaju pszenicy, Triticum pelta, której uprawa nie jest tak popularna. Ma ona jednak wysoką zawartość białka, z tym, że różni się ono nieco od tego zawartego w popularnej pszenicy, bo nie zawiera tyle glutenu. Do pieczenia należy tę mąkę połączyć z inną, zawierającą gluten, lub zrobić odpowiedni rozczyn (woda/mleko, mąka i niewielka ilość drożdży, pozostawione, aż drożdże zaczną „pracować”).

  • Mąka pszenna durum (tzw. semolina) – głównie używana do robienia makaronu czy kaszy kus-kus.. Dzięki tej mące ciasto podczas gotowania się nie skleja i nie rozpada, a chleb z tą mąką jest bardziej elastyczny i ma pełniejszy smak. Ponadto ma nieco żółtawy odcień dzięki luteinie (zdrowa i ważna dla naszego wzroku)


2. Mąka żytnia – jest także popularna, lecz wypieki z jej użyciem nie są tak puszyste. Mąka ta nie zawiera aż tyle glutenu, przez co do wypieku chleba należy użyć zakwasu lub drożdży i dodatek mąki pszennej. Chleb zawierający mąkę żytnią powinien odpocząć dodatkowo jeden dzień – będzie dojrzalszy a jego smak pełniejszy. Najpopularniejsze typy:

  • Mąka żytnia razowa (typ 2000) – niski stopień przemiału, zawiera otręby w całości, więc są one widoczne w gotowym wypieku.

  • Mąka żytnia sitkowa (typ 1400) – także o niskim stopniu przemiału, ale jest drobniejsza, a otręby są mielone.

  • Mąka żytnia jasna (typ 580) – wysoki stopień przemiału powoduje pozbawienie mąki elementów ziarna zawierających wartościowe składniki.


3. Mąka jęczmienna jest praktycznie glutenu, co stawia ją na pozycji drugoplanowej w składzie elementów składających się na pieczywo, jako dodatek. Warto ją dodawać, gdyż zawiera ważne składniki mineralne i jest lekkostrawna.

4. Mąka owsiana uznawana jest za naprawdę zdrową z powodu zawartości tłuszczów i witaminy B1, aż o 25% więcej niż zwykła mąka pszenna. Ma co prawda najwięcej białka, lecz nie posiada z kolei gliadyny, więc podczas pieczenia nie wytworzy się gluten. Zatem do wypieków z mąką owsianą należy dodać mąkę pszenną.

5. Mąka kukurydziana także nie zawiera glutenu umożliwiającego wypiek chleba, dlatego trzeba ją wymieszać z mąką pszenną. To z niej piecze się placki do meksykańskiej tortilli.

6. Mąka ziemniaczana, znana także jako skrobia ziemniaczana, gdyż powstaje ze skrobi, która wydziela się z ziemniaków. Raczej nie stosuje się jej do wypieków, gdyż nie zawiera glutenu. Czasem jednak pojawia się w przepisach jako dodatek do babki czy biszkoptu, by nadać wypiekom nieco bardziej zbitą strukturę.

7. Mąka orzechowanie zawiera glutenu, więc używana może być jedynie jako dodatek, za to nadaje wypiekom lekki orzechowy posmak. Uzyskuje się ją albo z orzechów arachidowych (ziemnych), albo z włoskich.

8. Mąka kasztanowa czy migdałowa – powstaje z odpowiednio kasztanów i migdałów. Nie zawierają glutenu, więc tak jak orzechowa znakomite są jako dodatek do słodkich czy słonych wypieków. Natomiast mąka z pestek dyni­ to odtłuczone i zmielone pestki – idealne do różnego rodzaju wypieków.

* * *

Proces, jakim jest fermentacja odgrywa kluczową rolę przy wypiekach słodkich jak i pieczywa. Polega na rozkładaniu węglowodanów dzięki enzymom, które wytwarzają drożdże. Powstaje wówczas dwutlenek węgla i alkohol etylowy, co jest delikatnie wyczuwalne np. przy drugim zagniataniu ciasta drożdżowego. Dwutlenek węgla, jaki się wówczas wytwarza to nic innego jak te widoczne w gotowym produkcie pęcherzyki powietrza. Tworzą się nierównomiernie i z różną częstotliwością, toteż ważne jest dobre wyrobienie ciasta, by rozłożyły się równomiernie.

Fermentacja może zachodzić na dwa sposoby – dzięki drożdżom albo zakwasowi.

Zakwas

Zakwas powstaje z połączenia mąki żytniej i wody, które stoją przez kilka dni w temperaturze pokojowej tworząc naturalne drożdże. Dzięki niemu i bakteriom kwasu mlekowego (które nadają kwaskowaty smak) chleb rośnie, choć potrzebuje na to więcej czasu niż kupne drożdże. Chleb na zakwasie jest także bardziej zwarty i pęcherzyki powodowane przez dwutlenek węgla są znacznie mniejsze lub prawie niewidoczne.

P r z e p i s:

  • 200 ml letniej wody

  • 200 g mąki żytniej

  • 100 g tartego jabłka bez skórki (lub 5 g drożdży)



  1.  Po wymieszaniu składników odstawić 2-4 dni w szczelnie zamkniętym słoiku (mają powstawać pęcherzyki powietrza). Wstrząsać codziennie rano i wieczorem.

  2. Kiedy pojawią się pęcherzyki, dolać 100 ml wody i 100 g mąki żytniej (powstanie 300 g zakwasu). Aby utrzymać zakwas, należy „dokarmiać” drożdże 100 ml wody i 100 g mąki żytniej raz na tydzień, utrzymując zakwas w chłodnym miejscu. W ciepłym – czynność tę należy powtarzać codziennie.

  3. Zakwas można mrozić w porcjach po 100 ml. Aby go użyć dodaj do 200 ml zakwasu rozmrożonego 200 ml wody i 200 g mąki żytniej i odstaw na jeden dzień. „Dokarmiaj” aż uzyskasz pożądaną ilość.

  4. Do zrobienia zakwasu można użyć także mąki pszennej, lecz wówczas należy zastosować tę pełnoziarnistą.


 

 

Zapisz

Zapisz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Sama Twoja obecność tu jest dla mnie cenna. A komentarz - tym cenniejszy. Dziękuję.

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia